Przydomowy trawnik może stanowić idealne tło dla wszystkich roślin, znajdujących się w naszym ogrodzie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zakłada taką murawę w sezonie wiosennym. Przed przystąpieniem do konkretnych prac nad murawą, warto jednak uświadomić sobie, że jej regularna pielęgnacja będzie od nas wymagała mnóstwa czasu oraz wysiłku.

Przygotowanie do prac nad murawą, czyli projekty i analizy.

Chcąc założyć własny trawnik, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego szczegółowym projektem. Aby pokrycie go trawą doszło do skutku, należy najpierw ustalić kilka podstawowych kwestii, ułatwiających organizację pracy nad trawnikiem, takich jak: przeznaczenie i funkcja przyszłej murawy, ukształtowanie danego terenu, rodzaj i struktura znajdującej się tam gleby, a także warunki sprzyjające nawadnianiu oraz wiele innych. Warto również upewnić się co do dokładnego położenia oraz stopnia użyteczności miejsca, w którym ma wyrosnąć nasz trawnik. Nie może ono być trudno dostępne, ponieważ znacząco utrudni to jego regularne pielęgnowanie. Nie należy też umieszczać trawnika na terenie najczęściej używanych ścieżek, gdyż istnieje wtedy spore ryzyko, że w bardzo krótkim czasie będzie on udeptany. Myśląc o założeniu murawy przed wejściem do budynku, również warto przeprowadzić podobną analizę, gdyż ostatecznie może się okazać, że nie przetrwa on w tym miejscu próby czasu.
Kiedy wiadomo już wszystko na temat wymienionych wyżej aspektów, można następnie przystąpić do prac, mających na celu odpowiednie przygotowanie podłoża do nowej roli.

Wybór rodzaju zasianej trawy.

Na wstępnie należy wybrać rodzaj traw, jakie mają wyrosnąć na przygotowywanym do tego podłożu. Na rynku dostępne są rozmaite mieszanki, pogrupowane ze względu na cel użytkowania (mieszanki uniwersalne, dywanowe, sportowe itd.). Warto dokonać tego wyboru w oparciu o określone wcześniej parametry i funkcje przyszłej murawy.

Porządki i spulchnianie gleby.

Następnym, praktycznym już, krokiem do zasiania trawnika jest eliminacja wszystkich zbędnych śmieci, które znajdują się na interesującym nas terenie. Należy zadbać w szczególności o usunięcie wszelkiego rodzaju: odpadów, fragmentów cegieł, gruzu oraz innych elementów, które mogłyby być szkodliwe dla poprawnego rozwoju roślin. Następnie trzeba przekopać cały grunt, używając do tego celu specjalnych narzędzi, takich jak na przykład: szpadel, glebogryzarka bądź też, w przypadku bardzo rozległego terenu, pług. Po przekopaniu działki, warto sięgnąć po widły w celu rozluźnienia gleby.

Usuwanie chwastów.

Kolejny etap powstawania trawnika to pozbywanie się korzeni niechcianej roślinności. W szczególnych przypadkach wskazane jest skorzystanie z popularnych pestycydów służących do zwalczania chwastów. Warto jednak zawsze mieć na uwadze fakt, że środki chwastobójcze są ostatecznością, ponieważ działają zwykle na wszystkie organizmy, jakie tylko znajdują się wewnątrz gleby. Sięgając po nie, należy więc zachować szczególną ostrożność.
Tak przygotowany teren można natomiast w dalszej kolejności wzbogacić wybranym nawozem organicznym, na przykład: gliną, kompostem lub próchnicą.

Nawożenie murawy.

Kiedy chwasty są już usunięte, należy przejść do użyźnienia terenu przyszłego trawnika za pomocą środków chemicznych. Dobrze, żeby rozprzestrzenienie preparatów nawożących odbyło się na tydzień przed planowanym zasiewem trawy. W tym celu warto sięgnąć po substancje, zawierające w swym składzie wysoką dawkę azotu, potasu, a także fosforu. W ofercie wielu producentów znajduje się mnóstwo preparatów startowych, przeznaczonych specjalnie do aplikowania przed zasiewem ogrodowej murawy. Warto więc zapoznać się z odpowiednimi produktami dostępnymi na rynku lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, gdyż źle dobrany nawóz może spowodować opłakane skutki, jak na przykład opóźnienie wzrostu trawy.

Wyznaczanie terenu przyszłej murawy za pomocą siatki i obrzeży.

Następnie należy odpowiednio ogrodzić miejsce zasiewu trawy, zamieszczając specjalne siatki, mające za zadanie utrzymanie darni w ryzach, tak, by nie rozprzestrzeniała się poza wyznaczonym terenem murawy. Zaleca się również wkopanie betonowych lub kamiennych obrzeży trawnikowych, które można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Obrzeża służą głównie do wyeliminowania niechcianych szczelin, dzięki czemu trawa nie przedostanie się na, pozornie niedostępną, powierzchnię. Na rynku dostępne są także obrzeża wykonane z plastiku oraz z drewna, jednak nie przynoszą one zbyt długotrwałych efektów, gdyż są szczególnie podatne na rozmaite uszkodzenia.

Inny sposób założenia trawnika: darń z rolki.

Powyższe rady dotyczą przede wszystkim trawników zakładanych z siewów. Przygotowanie gleby pod darń z folii nieznacznie różni się od prac wykonywanych przed zasiewem. W przypadku wysokiej jakości muraw pochodzących z tzw. rolki, nie znajdziemy w nich żadnych niechcianych roślin. Korzenie takiej trawy powinny być bardzo gęste, a źdźbła równo przycięte. Warto pamiętać, że trawnik z folii ma szansę na szybki rozwój, gdy umieści się go na wilgotnej powierzchni. Ważne też, by murawa taka była często podlewana, a przez pierwsze dwa tygodnie należałoby robić to codziennie, ponieważ trawa z rolki ma szczególną tendencję do wysuszania się i żółknięcia. Do niebywałych zalet trawnika z folii należy bowiem fakt, że w bardzo krótkim czasie od nałożenia (kilka dni), można go z powodzeniem intensywnie użytkować.

Regularne pielęgnowanie ogrodowego trawnika.

Należy pamiętać, że samo założenie trawnika to jeszcze nie wszystko. Aby móc cieszyć swoje oczy bujnym wzrostem murawy w sezonie wiosennym, trzeba o nią odpowiednio dbać. Pielęgnowanie trawnika musi odbywać się systematycznie, gdyż w przeciwnym razie, nie będzie czego podziwiać. Oprócz regularnie wykonywanych zabiegów, takich jak: wertykulacja, aeracja czy nawożenie gleby, równie istotnym etapem jest także koszenie. Posiadając trawnik sporej wielkości, który wymaga bardo częstego strzyżenia, warto zaopatrzyć się w kosiarkę automatyczną, która wyręczy nas w tej ciężkiej pracy.

robot koszący na trawniku

Koszenie przy pomocy kosiarek automatycznych.

Roboty koszące działają w gruncie rzeczy samodzielnie. Planując koszenie, w celu uruchomienia takiego urządzenia, wystarczy jedynie odpowiednie zaprogramowanie sprzętu według ściśle określonego harmonogramu. Kosiarki automatyczne takie jak np te: http://ati-garden.pl/roboty-koszace wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, jak na przykład:

  • omijanie napotkanej przeszkody na trawniku,
  • rozpoznawanie murawy i jej różnych poziomów,
  • system chroniący przed przypadkowym zagrożeniem (osłony noża, specjalne czujniki i wiele innych),
  • samodzielnie wyszukiwanie stacji ładującej.

Jak często należy kosić trawnik ogrodowy?

Wszystko zależy od rodzaju zasianej trawy, a także przeznaczenia murawy. Jeśli mamy do czynienia z trawnikiem ozdobnym, powinniśmy przycinać go zdecydowanie częściej niż trawnik rekreacyjny, który należałoby skracać mniej więcej raz w tygodniu w sezonie wiosenno-letnim. Podczas wyboru częstotliwości koszenia najważniejsze są przede wszystkim osobiste preferencje ogrodnika-amatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *