Projektowanie ogrodu

OgródOgród to integralna część domu i nieruchomości. Nie wolno traktować go po macoszemu. Jego Projekt powinien powstawać niemal równocześnie z projektem zagospodarowania działki, Dzięki czemu można w prawidłowy sposób zaplanować nasadzenia, podjazdy, ścieżki ogrodowe, tarasy, pergole, oczka wodne, instalacje oświetleniowe i nawodnieniowe. Ogólny zarys podwaliny realizacji projektowej można wykonać na etapie budowy domu, kiedy to na działce znajduje się jeszcze ciężki sprzęt budowlany. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest wyrównać teren, wykonać wykopy pod oczka wodne, ziemianki, fundamenty i instalacje.

Projekt ogrodu nie powinien być kwestia przypadku, wręcz przeciwnie, powinien być gruntownie przemyślane i dokładnie zaplanowany. Pozwala to uzyskać funkcjonalne strefy, zgodnie z oczekiwaniami klienta. Zadaniem projektanta jest również doradztwo w tym zakresie, a także określone propozycje. Wstępny projekt to zarys i ogólny szkic, który z biegiem czasu nabiera właściwych kształtów i barw. Należy również pamiętać, że to do klienta w ostateczności należy ostatnie słowo, to on wybiera styl, kolorystyka materiały w ogrodzie.

Projektowanie ogroduZadaniem projektanta jest takie uwzględnienie stref w ogrodzie, by z każdego okna, każdego wyjścia, i każdego miejsca w ogrodzie widok był niepowtarzalny, pozwalający obserwować ogród i toczące się w nim życie. Nie wolno z tej zapominać również o zwierzętach zamieszkujących ogród, ptakach, motylach, dla których ogród jest domem. Najważniejsze to to, że ogród jest żywym tworem, ciągle wzrasta, rozwija się i zmienia. Jest inny o każdej porze roku,a to powoduje konieczność uwzględniania nowych zmian w projekcie, tak, aby ogród był malowniczy zarówno wiosną i latem, jak i jesienią czy zimą.
Ogród żyje. Ciągle zachodzą w nim jakieś zmiany, nie warto ich przyspieszać, sztucznie zagęszczać. Ogród im starszy, tym piękniejszy, bardziej przytulny. Projektując ogród, kieruj się zawsze własnym gustem, w tym,co się tobie podoba, a nie tym co modne. Moda przemija, a styl ogrodu trudno zmieniać co kilka lat, zwłaszcza, że na pełen rozkwit ogrodu można właśnie kilka lat czekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *